آندوسکوپی بینی چگونه انجام می‌شود؟

آندوسکوپی بینی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

بینی یک اعضای مهم صورت است که در تنفس نقش مهمی را ایفا می‌کند. بیماری‌های بینی، بیماری‌هایی هستند که سلامت انسان را به خطر می‌اندازند و باید جدی گرفته شوند. یکی از روش‌های مهم تشخیص بیماری و مشکلات بینی، آندوسکوپی بینی است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی روش آندوسکوپی بینی بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

آشنایی با روش آندوسکوپی بینی

پزشکان و جراحان متخصص بینی با استفاده از آندوسکوپی می‌توانند ساختار درونی بینی انسان را مشاهده نموده و بیماری‌های مختلف را تشخیص دهند. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید یکی از بیماری‌های رایج بینی، مشکلات مربوط به سینوس می‌باشد که پزشک با استفاده از آندوسکوپی بینی به خوبی می‌تواند دهانه‌های سینوس را بررسی و وجود عفونت در سینوس‌ها را تشخیص دهد. منظور از عفونت سینوس‌ها، التهاب سینوسی است که به دلیل عفونت ایجاد می‌شود و به آن «سینوزیت» نیز گفته می‌شود. علائم اصلی این بیماری، فشار شدید روی گردن و چشم، سردرد مزمن، بوی نامناسب دهان، تب، گرفتگی بینی و سرفه است. فرد بیمار بلافاصله بعد از مشاهده‌ی این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه نماید. پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با بهره‌گیری از آندوسکوپی و سی‌تی اسکن می‌تواند بیماری‌های مختلف بینی را به خوبی تشخیص ‌دهد.

نحوه انجام آندوسکوپی بینی به چه صورت است؟

آندوسکوپی برای بینی به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی ندارد. مدت زمان آندوسکوپی بین 5 تا 10 دقیقه است و برای کوکان هم به صورت سرپایی انجام می‌گیرد. در این روش فقط در موارد خاصی نیاز به بیهوشی است که توسط پزشک متخصص تعیین می‌گردد.

آندوسکوپی بینی - مطب دکتر عالیان در تهران

به نظر شما چه تفاوتی میان روش آندوسکوپی و رادیولوژی وجود دارد؟ کدام ویژگی در آندوسکوپی آن را به روش برتر و سالم‌تر نسبت به رادیولوژی تبدیل نموده است؟ در پاسخ به این دو سؤال باید بگوییم که در روش آندوسکوپی از پرتوها و اشعه‌های خطرناکی نظیر اشعه‌ی ایکس استفاده نمی‌شود در حالی که در رادیولوژی تصویربرداری با استفاده از پرتوی اشعه‌ی ایکس صورت می‌گیرد که بسیار خطرناک است و عدم رعایت دقیق نکات ایمنی در آن، باعث بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان می‌شود؛ زیرا اشعه‌ی ایکس یک اشعه با طول موج کم و انرژی بسیار زیاد بوده که به راحتی در بدن نفوذ می‌کند و باعث ایجاد سرطان می‌گردد. البته در پرتو درمانی از تأثیر معکوس اشعه‌های قدرتمند برای درمان سرطان استفاده می‌گردد. دستگاه مورد استفاده برای آندوسکوپی بینی، آندوسکوپ نام دارد که در ادامه معرفی این دستگاه و طرز کار این دستگاه می‌پردازیم.

آشنایی با دستگاه آندوسکوپ

آندوسکوپ، وسیله‌ای است که با در اختیار داشتن عدسی‌های ویژه و ایجاد نور، قسمت‌های مختلف بدن از جمله بینی را به خوبی در دید جراح و متخصص می‌گذارد. در انتهای آندوسکوپ یک دوربین مخصوص و قدرتمند وجود دارد که امکان تنظیم رزولوشن و بزرگنمایی تصویر در آن فراهم بوده و پزشک می‌تواند با انجام تنظیمات فوق، تصویر مناسبی را از قسمت موردنظرش به‌دست آورد. در آندوسکوپی بینی، قسمتی از دستگاه آندوسکوپ وارد سوراخ بینی شده و تصویربرداری را انجام می‌دهد. البته انجام آندوسکوپی برای تمام بیماری‌های بینی الزامی نیست و صرفاً در تعداد محدودی از این بیماری‌ها صورت می‌پذیرد. به طور کلی موارد قابل بررسی و مشاهده در آندوسکوپی برای بینی بدین شرح می‌باشند.

 • شاخک بینی
 • دهانه ورودی سینوس‌ها
 • تیغه بینی
 • پشت بینی برای بررسی چسبندگی، عفونت، تومور و.
 • نمونه‌برداری از تومور بینی
 • نشت کردن مایع مغزی
 • اشکال در حس بویایی
 • علل خون‌ریزی‌های مختلف بینی
 • جسم خارجی در بینی
 • اندازه‌ی لوزه سوم
 • عوامل ایجادکننده‌ی سردرد

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد تفاوت اصلی روش آندوسکوپی با رادیولوژی، عدم وجود پرتوهای خطرناکی مثل اشعه ایکس در آن است، لذا به هر میزان که پزشک متخصص تشخیص دهد می‌تواند تکرار شود. به نظر شما در صورت بروز چه عواملی انجام آندوسکوپی بینی مورد نیاز است؟ در ادامه به معرفی عوامل مذکور می‌پردازیم.

نحوه انجام آندوسکوپی بینی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

انجام آندوسکوپی بینی برای چه کسانی ضروری است؟

در صورت بروز شدید هرکدام از عوامل زیر و تشخصی پزشک متخصص، انجام آندوسکوپی برای بینی ضروری می‌باشد. این عوامل بدین شرح می‌باشند:

 • وجود خون‌ریزی زیاد در بینی
 • وجود اشکال در حس بویایی به طوری که فرد نتواند اغلب بوها را تشیخص دهد.
 • سینوزیت
 • عفونت‌های داخلی بینی
 • گرفتگی‌های شدید بینی
 • وجود جسم خارجی در بینی
 • ضایعه‌های بینی
 • نشت و اختلال مایع مغز نخاعی

اگر هر یک از علائم فوق را دارید، سریعاً به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا وی آندوسکوپی را در صورت لزوم برایتان انجام دهد.

یکی از کاربردهای عالی و مؤثر آندوسکوپی برای بینی، فراهم کردن شرایط موردنیاز برای برداشتن تومورهای مابین جمجمه و بینی است. این تومورها در قسمت حساسی از مغز قرار دارند که برداشتن آن‌ها نیازمند مهارت و توانایی بالایی در جراحی است؛ زیرا اگر برداشت آن‌ها با بی‌دقتی انجام بگیرد، می‌تواند منتج به مرگ شود. در صورت بهره‌گیری از آندوسکوپی احتمال وقوع صدمات مختلف در این جراحی کم می‌گردد و حتی دوران نقاهت بیمار نیز کاهش می‌یابد.

جراحی آندوسکوپی سینوس

همان‌طور که پیش‌تر هم بیان گردید، یکی از کاربردهای اصلی آندوسکوپی تشخیص سینوزیت است. ترشح مخاط در بدن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد زیرا این مخاط نقش شوینده و نرم‌کننده را برای قسمت‌های داخلی بدن دارد. مخاط در سینوس‌ها به وسیله‌ی مژک‌ها از مجراهای مخصوص هر سینوس به طرف بینی حرکت می‌کند. وقتی آلرژی و حساسیت وخیم شود، غشا و مجرای سینوس متورم می‌گردد و لذا حرکت ترشحات مخاطی نیز با اختلال روبه‌رو می‌شود. این مشکلات با آنتی‌بیوتیک هم قابل حل است اما در صورت حل نشدن، استفاده از جراحی آندوسکوپی سینوس بسیار مؤثر می‌باشد.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه درمان انحراف بینی بدون جراحی، هزینه جراحی بینی و جراحی بینی ترمیمی را در وب‌سایت دکتر عالیان متخصص گوش،حلق و بینی مطالعه کنید.

هزینه آندوسکوپی بینی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

در روش جراحی آندوسکوپی از ابزار ظریف و دقیقی برای دیدن سینوزیت‌ها استفاده می‌شود و تأثیر نامطلوبی هم بر روی چهره‌ نمی‌گذارد. در این روش امکان به وجود آمدن عفونت در مقایسه با سایر روش‌های جراحی سینوس بسیار پایین است و هیچ آسیبی نیز به بافت‌های سالم سینوس وارد نمی‌گردد. بیمار قبل از انجام این جراحی باید شب پیش از عمل، غذای سبک بخورد و از نیمه شب دیگر چیزی میل نکند تا ناشتا باشد. پزشکان توصیه می‌کنند که حمام کردن در شب قبل از عمل هم انجام گیرد. آقایان بهتر است پیش از جراحی آندوسکوپی سینوس سیبیل خود را بتراشند و خانم‌ها هم لاک و آرایش خود را پاک نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی را در مورد آندوسکوپی بینی در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید که انجام آندوسکوپی نیازمند مهارت و تخصص بالایی است. در پایان لازم است به این موضوع اشاره کنیم که دکتر عالیان یکی از بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی محسوب می‌شود که آندوسکوپی و تشخیص بیماری‌های بینی را به مهارت و دقت بسیار بالایی انجام می‌دهد. در صورت لزوم می‌توانید به مطب ایشان مراجعه و از خدمات مختلف بهره‌مند شوید.