با مراقبت‌های بعد از جراحی گوش بیشتر آشنا شوید.

نکاتی در رابطه با مراقبت‌های بعد از جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

آیا می‌توان گوش‌های بزرگ را کوچک کرد؟ آیا می‌توان شکل جمع شدگی گوش‌ها را تغییر داد؟ امروزه با صرف هزینه می‌توانید قسمت‌های خاصی از چهره‌تان را که دوست ندارید و یا از شکل ظاهری آن‌ها راضی نیستید را با جراحی‌های مختلف تغییر دهید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مراقبت‌های بعد از جراحی گوش بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

جراحی گوش چگونه انجام می‌شود؟

 گوش‌ها عضو مهمی از بدن هستند که افراد نمی‌توانند آن‌ها را به طور کامل بپوشانند. روسری، شال و موهای بلند پوشاننده‌ی موقتی گوش‌ها هستند و به راحتی مشکل را حل نخواهند کرد. به همین دلیل گاهی اوقات افراد به قدری از داشتن گوش‌های بدشکل آزرده می‌شوند که نمی‌توانند این مشکل را تحمل کنند. جراحی، یکی از روش‌هایی است که باعث تغییر اندازه و شکل گوش‌ها می‌شود. توجه داشته باشید که نتیجه‌ی این عمل به میزان تغییراتی که بیمار انتظار دارد و مراقبت‌های بعد از جراحی گوش است.

 با جراحی زیبایی گوش با رفع ایرادات ظاهری می‌توان اعتماد به نفس افرادی که دچار مشکلاتی در فرم و ظاهر گوش‌های خود هستند را به آن‌ها بازگردانند. برای مثال اگر فردی گوش‌های برجسته و بزرگی دارد؛ می‌توان با عمل جراحی، لاله‌ی گوش را به سر نزدیک‌تر کرد.

مراقبت‌های بعد از جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در تهرانانواع جراحی گوش

کودکانی که به خاطر بزرگی گوش‌هایشان توسط دوستانشان مورد تمسخر قرار می‌گیرند، بزرگسالانی که به علت شکل بد گوش‌هایشان اعتماد به نفسشان را از دست داده‌اند و همچنین افرادی که بر اثر سانحه دچار آسیب‌دیدگی از ناحیه گوش شده‌اند می‌توانند این عمل زیبایی را انجام دهند. جراحی گوش انواع متفاوتی دارد که ما در این بخش از مقاله مراقبت‌های بعد از جراحی گوش وب‌سایت دکتر عالیان متخصص گوش، حلق و بینی در شهر تهران آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1- اتوپلاستی

اتوپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی گوش است که به منظور برطرف کردن مشکلات ظاهری انجام می‌شود. در واقع هدف از این جراحی پین گذاشتن، شکل دادن مجدد و نزدیک کردن گوش به سر است. باید به این نکته توجه داشته باشید که این روش جراحی برای همه افراد مناسب نیست. افرادی برای این جراحی مناسب هستند که گوش‌های بزرگ و بدشکل دارند؛ اما افرادی که گوش‌های دراز یا لاله گوش با سایز غیرطبیعی دارند، برای این عمل کاندیدای مناسبی نیستند. این جراحی در کودکان تا قبل از 15 سالگی و با تصمیم والدین قابل انجام است.

مشکلاتی که شاید بعد از این جراحی شما را درگیر کنند شامل عفونت، خونریزی، زخم و نارضایتی از عدم تقارن گوش‌ها هستند. جای زخم‌ها و برش‌ها در این عمل از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. معمولاً جای زخم‌ها، دائمی و محل آن‌ها بین گوش و جمجمه می‌باشد. این زخم‌ها به ندرت و در صورتی که گوش را جلو بکشید، دیده خواهند شد. برای کاهش رد زخم می‌توانید از ورق‌های سیلیکونی و ژل استفاده کنید. یکی دیگر از سؤالاتی که برای افراد پیش می‌آید، تغییر مقدار شنوایی بعد از جراحی گوش است. اتوپلاستی در شرایط خاص، تأثیر بسیار اندکی بر روی شنوایی فرد خواهد گذاشت؛ اما اگر مراقبت‌های بعد از جراحی گوش را درست انجام دهید و پزشک خوبی را برای انجام این عمل حساس انتخاب کنید، این اتفاقات برای شما رخ نخواهد داد.

مراقبت‌های بعد از جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

2- ماستوئیدکتومی

این روش جراحی یکی از بهترین روش‌ها برای درمان عفونت‌های خطرناک گوش است. همچنین برای درمان تومور‌های موجود در گوش و کاشت حلزون روش ماستوئیدکتومی بهترین روش جراحی می‌باشد. این عمل عفونت‌هایی که ممکن است در سلول‌هایی هوایی پشت گوش وجود داشته باشند را رفع می‌کند. نحوه انجام جراحی این‌گونه است که پزشک در پشت گوش برشی ایجاد می‌کند و بدون اینکه آسیبی به کانال گوش دریل سلول‎های هوایی برساند؛ کار خود را شروع می‌کند. او این کار را تا زمانی انجام می‌دهد که به سوراخ بین گوش میانی و سلول‌های هوایی پشت گوش برسد. خوب است بدانید که عفونت گوش میانی مشکلات بسیاری برای افراد ایجاد می‌کند؛ بنابراین در صورت داشتن علائم این بیماری لازم است که به سرعت برای درمان عفونت گوش اقدام کنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی گوش که لازم است انجام دهید.

 • شست‌و‌شوی مرتب و استفاده از پماد‌های آنتی‌بیوتیک را فراموش نکنید.
 • اگر بعد از 5 هفته صداهایی را در گوش خود حس کردید نگران نباشید. این صداها طبیعی است و به مرور زمان حل خواهد شد.
 • برای کم کردن تورمی که بعد از اتوپلاستی ایجاد می‌شود، زیر سر خود بالش قرار دهید و سرتان را از سطح بدن بالاتر نگه‌دارید.
 • مصرف غذاهایی که ادویه دارند باعث افزایش تورم می‌شوند؛ بنابراین تلاش کنید غذاهای پر ادویه را از رژیم غذاییتان حذف کنید یا به حداقل برسانید.
 • لازم است که سه روز اول بعد از عمل گوش در کنار انجام مراقبت‌های بعد از جراحی گوش استراحت داشته باشید و حداقل بعد از سه روز فعالیت‌های روزمره‌تان را آغاز کنید.
 • سعی کنید در هفته اول به هیچ عنوان فین نکنید.
 • بعد از جراحی به دلیل پانسمان موجود در گوش، شنوایی شما کم می‌شود و این اصلاً جای نگرانی ندارد.
 • برای جلوگیری از نفوذ عفونت به گوش، از ورود آب به گوش‌هایتان خودداری کنید تا زمانی که بهبودی کامل را به دست آورید.
 • بعد از این‌که پانسمانتان را برداشتید از هدبندی که جراح برایتان تجویز می‌کند استفاده کنید. هفته اول استفاده شبانه‌روزی از هدبند را پشت گوش نیندازید و بهتر است هر سه ساعت، نیم ساعت هدبندتان را بردارید. در هفته دوم فقط شب‌ها از هدبندتان استفاده کنید.
 • بعد از اتمام هفته اول کوفتگی و تورم ناشی از عمل به مرور التیام پیدا می‌کنند و تا پایان سه هفته بهبودی کامل را به دست می‌آورید.
 • حداقل سه هفته بعد از عمل از انجام فعالیت‌هایی که فشار خون را بالا می‌برند خودداری کنید.

بررسی مراقبت‌های بعد از جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

سخن پایانی

با انجام مراقبت‌های بعد از جراحی گوش، بهبودی کامل را پس از جراحی به دست خواهید آورد. همچنین رسیدن به نتیجه نهایی حدود یک سال زمان نیاز دارد. با این حال حدود 90 درصد از خواسته‌های بیماران بعد از سه ماه برآورده می‌شود. شما برای انجام این جراحی و معاینات اولیه می‌توانید به مطب دکتر عالیان متخصص گوش، حلق و بینی در تهران مراجعه کنید.