آیا درمان انحراف بینی بدون جراحی امکان‌پذیر است؟

بررسی روش درمان انحراف بینی بدون جراحی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

علائم انحراف بینی چیست؟ انحراف بینی به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟ آیا امکان درمان انحراف بینی بدون جراحی وجود دارد؟ انحراف بینی از جمله بیماری‌هایی است که می‌توان نشانه‌هایی از آن را در تقریباً نیمی از جمعیت ایران مشاهده کرد. این بیماری اگر اختلالاتی در سلامتی بیمار ایجاد نکند، به هیچ وجه نیاز به جراحی نخواهد داشت. ما در این مقاله به بررسی درست بودن ادعای درمان انحراف بینی بدون جراحی پرداختیم؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب‌سایت دکتر عالیان متخصص گوش، حلق و بینی در تهران همراه باشید، تا اطلاعات لازم در رابطه با روش‌های درمانی و علائم این بیماری کسب کنید.

انحراف بینی چیست؟

به انحراف بینی، انحراف تیغه بینی نیز گفته می‌شود. تیغه بینی همانند دیواری متشکل از غضروف و بافت هم بند است که باعث تشکیل مجاری بینی می‌شود. این انحراف زمانی ایجاد می‌شود که تیغه بینی فرد بدون تقارن به یکی از طرفین مایل یا منحرف شود. این انحراف باعث ایجاد تفاوت در اندازه دو مجرای بینی می‌شود که خود باعث مشکلات متعددی برای بیمار می‌شود.

یکی از مشکلات رایج انحراف بینی را می‌توان مشکل گرفتگی بینی دانست. اگر انحراف بینی زیاد باشد باعث رنجش خاطر بیمار خواهد شد. از دیگر عوارضی که می‌تواند در اثر این انحراف به وجود بیاید؛ عفونت سینوس‌های ناحیه پیشانی است. انحراف بینی را می‌توان مشکل رایجی دانست که تقریباً نیمی از انسان‌ها با آن رو به رو هستند؛ اما نیازی به مراجعه به کلینک پزشک برای انجام عمل ندارند.

درمان انحراف بینی بدون جراحی - مطب دکتر عالیان در تهران

کارکرد اصلی تیغه بینی

وظیفه اصلی این تیغه در بینی را می‌توان جداکردن دو نیمه بینی از هم دیگر دانست. این تیغه در مواقعی نقش خود را نشان می‌دهد که در یکی از مجاری بینی عفونت یا باکتری به وجود بیاید. این تیغه با استفاده از جداسازی محیط بینی به دو قسمت چپ و راست باعث جلوگیری از انتشار باکتری در قسمت دیگر می‌شود. از دیگر کارکردهای این تیغه می‌توان به جلوگیری از چرخش هوا در داخل بینی اشاره کرد. اگر محیط بینی دارای فضای بازتری نسبت به بینی طبیعی باشد (تیغه در بینی وجود نداشته باشد)، عملاً بینی قابلیت انتقال هوا به داخل ریه‌ها را نخواهد داشت. دلیل دیگر وجود این تیغه در بینی را می‌توان حفظ شکل ظاهری بینی دانست.

دلایل ایجاد انحراف در تیغه بینی

از اصلی‌ترین دلایل ایجاد انحراف در تیغه بینی را می‌توان عوامل ارثی و تکاملی در نظر گرفت. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که تیغه بینی نوزاد در آغاز زندگی به صورت نامتقارن در اطراف بینی رشد می‌کند؛ و این رشد باعث انحراف در بینی می‌شود. لازم به توضیح است که این مشکل در نوزادی قابل مشاهده نخواهد بود که شما بتوانید آن را با چشم مشاهده نمایید. این انحراف خود را در سنین بالاتر نشان خواهد داد.

علت دیگر ایجاد انحراف در بینی را می‌توان ضربه وارد آمده به بینی در نظر گرفت. این ضربه اگر در دوران نوزادی یا کودکی برای بیمار اتفاق بیافتد؛ درجه انحراف بیشتر از حالتی خواهد بود که ضربه در بزرگ‌سالی در بیمار ایجاد شود.

علائم و نشانه‌های انحراف در بینی

انحراف بینی مانند هر بیماری دیگری دارای نشانه‌ها و علائمی است. در ادامه این مقاله از وب‌سایت دکتر عالیان به بررسی علائمی خواهیم پرداخت که نشان‌دهنده انحراف بینی در شما خواهد بود.

چگونگی درمان انحراف بینی بدون جراحی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

1- تنفس سخت

از اولین و عمده علائم انحراف تیغه بینی که با روش درمان انحراف بینی بدون جراحی هم قابل درمان نیست؛ تنفس سخت است. اگر در هنگام تنفس با سختی مواجه هستید؛ احتمالاً بینی شما دچار انحراف تیغه است.

2- سینوزیت‌های مکرر

از دیگر نشانه‌های انحراف تیغه بینی که با روش بدون عمل جراحی هم قابل درمان نیست؛ سینوزیت است. در این حالت سینوس‌های فرد بیمار انباری از چرک‌هایی می‌شود که باعث تحریک شدن سینوس‌ها و در نتیجه ایجاد درد در ناحیه اطراف چشم، پیشانی و در برخی مواقع در کل صورت است. لازم به توضیح است که این سینوس‌ها در برابر داروها مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و خون دماغ‌های مکرر از دیگر نشانه‌های ایجاد سینوزیت به دلیل وجود انحراف در بینی است.

3- خشکی و پوسیدگی مکرر مخاط بینی

از دیگر نشانه‌هایی که حاکی از انحراف تیغه بینی در افراد است می‌توان به پوسیدگی و خشکی مکرر مخاط بینی اشاره کرد. این خشکی به دلیل افزایش جریان ورودی هوا به داخل بینی ایجاد می‌شود که نتیجه آن خشک شدن مخاط داخلی بینی است. این مشکل در صورتی که در مرحله پیشرفته باشد؛ یعنی در مرحله‌ای که فرد هر لحظه دچار خشکی بینی شود، امکان خونریزی بینی در بیمار وجود خواهد داشت.

4- ایجاد صدای بلند در خواب

اگر در هنگام خواب صدای خروپف‌های بلندی تولید می‌کنید احتمالاً دچار انحراف تیغه بینی هستید. لازم به توضیح است که درمان انحراف بینی بدون جراحی امکان‌پذیر نیست و فرد بدون جراحی نخواهد توانست مشکل خود را رفع نماید. اگر این صدای زیاد باعث بر هم زدن خواب و ایجاد اختلال در خواب فرد شود حتماً باید از روش جراحی اقدام به رفع آن نمود.

درمان انحراف بینی بدون جراحی - مطب دکتر عالیان در شهر تهراندرمان انحراف بینی بدون جراحی

یکی از بزرگ‌ترین و شعاری‌ترین حرف و گفته‌های که می‌توان در رابطه با انحراف بینی بیان نمود؛ درمان انحراف بینی بدون جراحی است. می‌توان گفت تمام انحرافات بینی به وسیله عمل جراحی رفع می‌شوند؛ و تنها خطری که در انجام این عمل بیمار را تهدید می‌کند؛ تأثیر بیهوشی بعد از عمل بر روی فرد خواهد بود. شما دو گزینه پیش روی خود برای انجام عمل جراحی بینی دارید؛ اولین گزینه استفاده از روش جراحی باز و دومین گزینه انجام عمل جراحی بینی به روش بسته خواهد بود.

در روش جراحی بینی به صورت بسته، در بینی بیمار شکاف‌های کوچکی ایجاد می‌شود که این شکاف‌ها در کوتاه‌ترین زمان ترمیم می‌شود. از ویژگی‌های اصلی این روش درمانی می‌توان به عدم وجود شکاف زیاد و همچنین طول درمان کم اشاره کرد. در روش جراحی بینی به روش باز که از روش‌های قدیمی جراحی بینی است؛ پزشک معالج اقدام به ایجاد شکاف‌های بزرگ‌تری نسبت به روش بسته بر روی بینی بیمار می‌کند.

سخن پایانی

این ادعا که می‌توان درمان انحراف بینی بدون جراحی را انجام داد، گفته‌ای بی‌اساس و بدون منطق است. انحراف بینی اگر به مقدار زیادی نباشد نیازی به انجام جراحی نخواهد بود. همچنین عمل جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود و انتخاب نوع عمل، بسته به شرایط بیمار و همچنین اقدامات مورد نیاز، توسط پزشک انتخاب خواهد شد. از اصلی‌ترین علائم ایجاد انحراف در تیغه بینی می‌توان به گرفتگی نفس و احساس درد در سینوس‌ها اشاره کرد.