هر آنچه باید درباره انواع جراحی گوش بدانید!

مزایای انواع جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در تهران

انواع جراحی گوش چیست؟ انواع اختلالات گوش کدام‌اند؟ چه افرادی نیاز به جراحی گوش دارند؟ گوش یکی از اعضای پیچیده و مهم بدن است که ما از طریق آن قادر خواهیم بود صدای اطراف خود را بشنویم. همچنین یکی از اصلی‌ترین وظایف گوش را می‌توان برقراری تعادل دانست؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اختلال در روند طبیعی گوش می‌تواند باعث مشکلات متعدد در شنوایی، عدم تعادل فرد و همچنین روند زندگی شود.

 جراحی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی که به آن جراحی زیبایی گوش نیز گفته می‌شود؛ یک نوع از عمل‌های زیبایی به حساب می‌آید که هدف از آن تغییر سایز گوش و یا تغییر مکان گوش است. اگر گوش‌های شما هم از سرتان خیلی دور است و از این بابت ناراحت هستید می‌توانید با انجام عمل جراحی گوش، زیبایی را دوباره به خود هدیه دهید. لازم به توضیح است که روش‌های مختلفی برای جراحی گوش وجود دارد و شما می‌تواند با توجه به نوع عمل انتخاب درستی از انواع جراحی گوش داشته باشید. اگر میزان تغییرات در گوش شما زیاد نباشد می‌توان این امید را داشت که عمل شما بدون هیچ دردسر و به دور از هرگونه خطایی انجام شود. این عمل برای افرادی که گوش‌هایشان در حادثه‌ای دچار مشکل شده است می‌تواند کارساز باشد.

بررسی انواع جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در تهران

مزایای جراحی زیبایی گوش

از آنجایی که این عمل در دسته عمل‌های زیبایی جای می‌گیرد؛ هدف از آن تنها به موارد زیبایی محدود خواهد شد و می‌تواند مزایایی گوناگونی برای فرد به همراه داشته باشد که در ادامه این مقاله از وب‌سایت دکتر عالیان متخصص گوش، حلق و بینی در تهران به آن می‌پردازیم با ما همراه باشید.

 • این عمل بدون خطر است و آن را می‌توان در دسته عمل‌های ایمن دانست.
 • در این عمل شما می‌توانید تمام نواقص موجود در گوش خود را رفع نماید.
 • این عمل علاوه بر افزایش زیبایی در شما می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شود.
 • این عمل نیاز به استراحت زیادی ندارد و بیمار پس از عمل تنها به یک هفته استراحت نیاز خواهد داشت.
 • با انجام این عمل فرد می‌تواند شرایط روحی روانی ثابتی را تجربه نماید.
 • به دلیل ظریف بودن این نوع عمل میزان برش‌های بسیار کم و حداقلی خواهد بود.
 • با انجام این عمل فرد زیبایی طبیعی را به دست خواهد آورد.
 • شما در این عمل می‌توانید ظاهر دلخواه و مورد پسند خود را تجربه نمایید.

معایب جراحی گوش

همان طور که گفته شد روش‌های مختلفی برای جراحی گوش وجود دارد که هر کدام با هدف و دلیل خاصی انجام می‌شود. اصلی‌ترین دلایل و هدف‌های جراحی گوش را می‌توان زیبایی چهره فرد دانست. در ادامه به توضیح شایع‌ترین خطرات و معایب جراحی گوش می‌پردازیم.

1- عدم وجود تقارن در گوش‌ها بعد از عمل

یکی از خطراتی که امکان دارد پس از عمل جراحی برای شما به وجود بیاید، عدم تقارن دو گوش با یکدیگر است. هر چند این نوع مشکل شایع نیست و پزشکان متخصص به هیچ وجه در انواع جراحی گوش با چنین مشکلاتی رو به رو نخواهند شد. وجود این مشکل بعد از عمل بیشتر به تجربه و سابقه پزشک بستگی دارد. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه جراحی بینی و لیفت بینی را در وب‌سایت دکتر عالیان متخصص گوش، حلق و بینی در تهران مطالعه کنید.

انجام انواع جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در تهران

2- حساسیت پوستی

این مشکل در بین افرادی که اقدام به انواع جراحی گوش می‌کنند؛ شایع نیست. همچنین لازم به توضیح است که این مشکل موقتی بوده و پس از گذشت چند ماه این مشکل به کلی برطرف خواهد شد. پس نیازی به نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

3- مشکلات مربوط به بخیه

از دیگر مشکلاتی که امکان دارد در انواع جراحی گوش به وجود آید می‌توان به مشکلات بخیه در عمل گوش اشاره کرد. این مشکلات بخیه زمانی ایجاد می‌شود که بخیه برای حفظ ظاهر گوش به سطح پوست برسد که باعث ایجاد التهاب در گوش خواهد شد. در برخی موارد مشکلات بخیه در گوش می‌تواند بیمار را مجبور به عمل دوباره گوش نماید.

4- اسکار یا باقی ماندن جای زخم در گوش

از دیگر مشکلات و عیب‌هایی که می‌تواند پس از انواع جراحی گوش به وجود آید می‌توان به باقی ماندن جای زخم در گوش اشاره کرد. به جای ماندن جای بخیه رابطه مستقیمی با میزان تخصص و تجربه پزشک دارد، هرچه تخصص پزشک بیشتر باشد؛ امکان به جای ماندن محل بخیه کمتر خواهد شد. پس نیاز است قبل از انتخاب پزشک از عمل‌های قبلی پزشک اطلاعات لازم و ضروری را کسب نمایید.

5- تغییرات بیش از اندازه

در این نوع عمل‌ها به دلیل تغییرات زیاد، خطوط غیرطبیعی و خارج از حد نرمالی در اطراف گوش ایجاد شود که باعث به عقب برگشتن گوش‌ها می‌شود. این مورد بیشتر از این‌که با تخصص پزشک ارتباط داشته باشد به میزان تغییرات مورد نظر بیمار بستگی دارد. عمده مشکلات و عیب‌های این عمل زیبایی را شرح دادیم و به توضیح یک به یک آن‌ها پرداختیم؛ اما امکان دارد پس از عمل جراحی زیبایی گوش مواردی همچون خونریزی، واکنش‌های آلرژیک و عفونت نیز برای شما اتفاق بیافتد.

چه کسانی نیاز به انواع جراحی گوش دارند؟

از آنجایی که این عمل در دسته عمل‌های زیبایی جای می‌گیرد، عمل کردن یا عدم عمل کردن بیشتر به سلیقه فردی شخص بستگی دارد؛ مگر این که گوش در اثر حوادث یا به صورت مادرزادی دچار عارضه شده باشد. در ادامه به بررسی افرادی می‌پردازیم که نیاز به انواع جراحی گوش دارند.

انواع جراحی گوش - مطب دکتر عالیان در تهران1- وجود اختلالات مادرزادی

اگر کودک شما دچار عارضه مادرزادی در گوش خود است و این عارضه باعث تمسخر در بین هم سن و سالانش می‌شود می‌توان گفت کودک نیاز به عمل جراحی گوش دارد. اختلالات مادرزادی گوش مختلفی وجود دارد. از جمله این اختلالات عبارتند از:

 • گوش کاگوت (عدم وجود لاله گوش)
 • گوش گربه‌ای (لبه گوش به جلو تا شده است)
 • گوش آویزان (شبیه بودن گوش به فنجان)
 • گوش لوله‌ای (گوش مانند طومار است)
 • گوش ویلدرموت (انحنای بالای گوش برعکس است)
 • ایجاد شکاف در لاله گوش

2- ایجاد عارضه در گوش به دلیل تصادف

از دیگر افرادی که این عمل جراحی به آن‌ها پیشنهاد می‌شود، می‌توان به افرادی اشاره کرد که در اثر تصادف دچار عارضه در ناحیه گوش شده‌اند. لازم به توضیح است که فردی می‌تواند جراحی گوش را انجام دهد که گوشش به صورت کامل رشد کرده باشد و بیشتر از 5 سال داشته باشد.