درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی به چه صورت انجام می‌شود؟

بررسی درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی - مطب دکتر عالیان در تهران

تیغه بینی دیواره‌ای است متشکل شده از غضروف و بافت هم‌بند که مجاری بینی را تشکیل می‌دهد. زمانی که این بخش از بینی به صورت متقارن انحراف پیدا کند، باعث تفاوت اندازه بین دو مجرای بینی شده و مشکلاتی برای فرد بیمار به وجود می‌آورد. مهم‌‌ترین مشکلی که برای فرد ایجاد می‌شود گرفتگی بینی است که این مسئله گاهی اوقات بسیار آزاردهنده و مشکل‌ساز است. یکی دیگر از مشکلات این بیماری سردردهای شدید است که به علت عفونت سینوس‌های ناحیه پیشانی ایجاد می‌شود. همچنین عفونت‌های سایر سینوس‌ها مانند سینوس‌های ماگزیلاری و سینوس‌های اطراف چشم و… در این نوع بیماری دیده می‌شود. در این مقاله به بررسی روش درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

وظیفه تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی مابین دو نیمه بینی قرار دارد و وظیفه آن جداسازی این دو قسمت از یکدیگر است. دلیل وجود تیغه بینی این است که اگر بیماری و عفونت وارد یکی از این قسمت‌ها شد، همان‌جا باقی بماند و به قسمت دیگر انتقال نیابد. اگر تیغه بینی وجود نداشت، فضای داخلی بینی بسیار بزرگ می‌شد و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در تنفس می‌شد. مزیت دیگر آن حفظ شکل ظاهری بینی است.

درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی - مطب دکتر عالیان در تهرانعلائم انحراف بینی

در ادامه مقاله درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی قصد داریم در مورد علائم و نشانه‌های بیماری انحراف بینی صحبت کنیم که در صورت داشتن این علائم باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

اکثر افرادی که به این مشکل دچارند، یک انحراف کوچک در ظاهر بینی خود مشاهده می‌‌کنند. اما علائم و نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که عبارت‌اند از:

– اختلال در تنفس به خصوص از راه بینی

– بهتر شدن تنفس با یک طرف بینی

– خون‌ریزی بینی به دلیل خشک شدن سطح تیغه

– عفونت سینوسی

– خشکی حفره‌های بینی

– فشار بینی

– ایجاد ترشحات در ناحیه پشت گلو

– سردرد

در موارد حاد و اورژانسی فرد بیمار دچار درد و خونریزی‌های شدید می‌شود که در این صورت بهتر است به پزشک متخصص رجوع کنید.

دلایل انحراف بینی

این بیماری به دلیل برخورد ضربه به بینی یا به صورت ارثی و ژنتیکی در فرد ظاهر می‌شود. درمان انحراف بینی بدون جراحی در هر دو مورد امکان‌پذیر است.

1- انحراف بینی به دلایل ارثی

هنگامی که تیغه بینی به دلایل ژنتیکی نامتقارن رشد کند انحراف بینی شکل می‌گیرد که این مشکل با افزایش سن بیشتر جلب توجه می‌کند.

روش درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی - مطب دکتر عالیان در تهران 2- ضربه خوردن بینی

انعطاف‌پذیری بافت غضروفی بینی از استخوان بیشتر است اما در صورتی که ضربه شدیدی به بینی وارد شود سبب انحراف تیغه آن می‌شود. هرچه این ضربه در سنین پایین‌تر وارد شود به دلیل مستحکم نبودن غضروف‌ها انحراف بیشتر و حاد‌تر بوده و عوارض بیشتری به دنبال دارد. غضروف و استخوان بینی به یکدیگر اتصال دارند و شکستگی استخوان بینی می‌تواند موجب انحراف بینی شود.

راه‌های درمان انحراف بینی

در بیشتر مواقع به غیر از جراحی بینی راه‌حل دیگری وجود ندارد. خطرناک‌ترین مشکلی که برای فرد در این جراحی به وجود می‌آید، اثرات ناشی از بیهوشی است که برای حل این مشکل جراحان و متخصصان از بی‌حسی‌های موضعی و یا بیهوشی‌های ساده استفاده می‌کنند. از موارد مهم دیگر در جراحی سن بیمار است. اگر مشکل بیمار حاد و اورژانسی نباشد، جراحان پیشنهاد می‌دهند که این عمل بعد از رسیدن به سن رشد اتفاق بیفتد.

اما بسیاری از مواقع مشکل انحراف بینی آن‌قدر مشکل‌ساز است که راهی به جز جراحی باقی نمی‌ماند و در این مواقع حتی اگر سن بیمار کم هم باشد جراحان باز هم مجبور به عمل می‌شوند. بعد ازعمل، فرد بیمار باید یک تا دو روز استراحت کند و اگر پدهای پانسمان برای جلوگیری از خونریزی در بینی بیمار قرار گرفته باشد، بعد از دوره‌ی درمانی دو روزه خارج شده و فرد بیمار به زندگی روزمره خود بازمی‌گردد.

آیا درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی امکان‌پذیر است؟

بعضی از بیماران به دنبال زیبایی نیستند و فقط خواهان درمان انحراف بینی خود هستند. این نوع درمان کاملاً عملی است و می‌توان آن را بدون عمل به سرانجام رساند. بعضی افراد که درمان خود را بدون جراحی انجام داده‌اند بعد گذشت مدت زمانی قصد عمل زیبایی دارند در این صورت مشخص نیست که بعد از عمل بینی به چه شکلی درخواهد آمد؛ بنابراین بهتر است که اگر قصد عمل زیبایی و درمان انحراف بینی خود را دارید در همان جراحی اول هر دو کار را انجام دهید تا مشکلاتی برای شما به وجود نیاید.

درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی - مطب دکتر عالیان در شهر تهرانتفاوت سپتوپلاستیی، رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی

سپتوپلاستی روشی برای رفع انحراف تیغه میانی بینی است. اگر چه که انحراف بینی جزیی در بین مردم جامعه شایع است اما برخی افراد از انحراف شدید رنج می‌برند. با این عمل، مشکل به طور کامل از بین رفته و تنفس راحت‌تر انجام می‌شود. رینوپلاستی یا همان درمان انحراف بینی بدون جراحی است که هدف از آن بهتر کردن ظاهر بینی است. با این نوع عمل می‌توان بینی را کوچک‌تر و یا عریض‌تر کرد. سپتورینوپلاستی ترکیبی از رینوپلاستی و سیتوپلاستی است که به منظور زیبایی بینی و رفع انحراف انجام می‌شود. پس از انجام این عمل بینی ظاهر بهتری پیدا می‌کند و همچنین باعث از بین رفتن انحراف بینی می‌شود. دکتر عالیان متخصص گوش، حلق و بینی در شهر تهران با تجربه کافی در این سه نوع عمل بینی می‌تواند به شما برای درمان انحراف تیغه بینی بدون عمل جراحی کمک کنند.

مزایای درمان انحراف بینی

بهبود تنفس: وقتی که مشکل انحراف برطرف شود، تنفس راحت‌تر انجام می‌شود

خوابیدن راحت: با حل این مشکل نه تنها تنفس در طول شبانه‌روز بهتر می‌شود بلکه در هنگام خواب باعث کاهش خروپف می‌شود.

کم شدن عفونت سینوسی: باز شدن مجرای بینی باعث خالی شدن عادی مخاط از سینوس‌ها می‌شود. با حل این مشکل شما در طول روز کم‌تر دچار سردرد می‌شوید

قوی شدن حس بویایی: یکی دیگر از ویژگی‌های خوب درمان انحراف بینی بدون عمل جراحی قوی شدن حس بویایی است. در افرادی که انحراف شدید بینی دارند حس بویایی پایین می‌آید که با برطرف کردن این بیماری می‌توان این مشکل را برطرف کرد.