انجام اقدامات بعد از جراحی بینی چقدر اهمیت دارد؟

اهمیت اقدامات بعد از جراحی بینی - مطب دکتر عالیان در تهران

عمل جراحی زیبایی بینی، یکی از مرسوم‌ترین عمل‌های زیبایی است و هر ساله افراد زیادی با اهداف مختلفی از جمله زیباتر شدن صورتشان این عمل را انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که این جراحی، یک جراحی بسیار مهم و حساس است که باید تحت نظر یک پزشک مجرب و متخصص انجام شود. اقدامات بعد از جراحی بینی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که تمامی بیماران باید به آن توجه داشته باشند. در این مقاله قصد داریم به تشریح این اقدامات بپردازیم.

مهم‌ترین اقدامات بعد از جراحی بینی

1- تغذیه بعد از جراحی بینی

اگر بیمار تا حدود شش ساعت بعد از عمل چیزی بخورد یا بیاشامد، بلافاصله آن را بالا می‌آورد. لذا خوردن غذا تا شش ساعت بعد از جراحی ممنوع است. بعد از گذشت این زمان، بیمار باید به تدریج مقداری آب و آب‌میوه بنوشد و از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کند. دقت داشته باشید که مایعات فوق حتماً باید سرد باشند و به هیچ عنوان نباید از مایعات گرم مثل قهوه و چای استفاده نمود. بدین منظور بیمار می‌تواند مقداری سوپ و یا یک غذای آبکی را از قبل آماده کند تا بعد از سپری شدن زمان مذکور، آن‌را میل نماید.

2- نحوه استراحت بیمار

یکی از مهم‌ترین اقدامات بعد از انجام جراحی بینی، استراحت بیمار به صورت نیمه نشسته در یک روز کامل است. همچنین تا یک هفته بعد از عمل، استراحت به طور نسبی باید ادامه یابد.

اقدامات بعد از جراحی بینی - مطب دکتر عالیان در تهران3- رفع کبودی ناشی از جراحی بینی

یکی از عوارض طبیعی جراحی بینی، کبودی صورت بعد از آن است. برخی از افراد تصور دارند که این کبودی تا مدت‌های طولانی بر روی بینی باقی می‌ماند در حالی که چنین نیست و کبودی عموماً تا  10 روز بعد محو می‌گردد. با انجام اقداماتی مانند استفاده از کمپرس سرد و کمپرس گرم می‌توان زمان محو شدن این کبودی را کاهش داد. بدین صورت که در 48 ساعت ابتدایی بعد از عمل و در بازه‌های زمانی دو ساعته به مدت 20 دقیقه باید از کمپرس سرد استفاده شود. پس بعد از درآوردن تامپتون‌ها و در 48 ساعت ثانویه، باید از کمپرس آب گرم استفاده شود.

4- کنترل خون‌ریزی بعد از جراحی

یکی دیگر از عوارض جراحی بینی، افزایش ترشحات بینی است که این موضوع می‌تواند منجر به خون‌ریزی گردد. البته این خون‌ریزی به مقدار کم طبیعی است اما اگر شدید باشد باید وضعیت بدن در حالت خوابیده و به گونه‌ای قرار بگیرد که سر بالاتر از سطح بدن قرار داشته باشد. همچنین استفاده از کمپرس سرد هم در کاهش این خون‌ریزی بسیار مؤثر است.

5- نحوه از بین بردن تورم بینی

ورم بینی در اثر جراحی بینی یک امر طبیعی است زیرا در تمام جراحی، بافت‌ها دچار ضربه می‌شوند و ورم در ناحیه ضربه خورده و پیرامونش به وجود می‌آید. در جراحی زیبایی بینی این ورم زیاد نیست اما در جراحی‌‌های بینی با هدف بهبود سیستم تنفس، ورم قابل‌توجهی در بینی ایجاد می‌شود. این ورم به تدریج با گذشت بازه زمانی 14 تا 98 روز از بین می‌رود.

6- روش صحیح چسب زدن بینی بعد از جراحی 

معمولاً بعد از انجام عمل بینی، یک چسب مخصوص بر روی بینی می‌گذارند، این کار با هدف کاهش قابلیت شکل‌پذیری و تورم بینی صورت می‌گیرد. البته با گذشت دو هفته بعد از جراحی، تأثیر چسب بینی صرفاً به کاستن تورم محدود می‌گردد. چسب بینی با توجه به مدل پوست فرد بیمار در بازه‌های زمانی دو هفته تا دو ماه به ترتیب برای پوست‌های نازک و پوست‌های ضخیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته برای افراد دارای پوست ضخیم توصیه می‌شود که 6 ماه از چسب بینی استفاده شود. یکی از مهم‌ترین نکات در مورد استفاده از چسب بینی، نحوه تعویض آن است. تعویض چسب بینی باید بعد از گذشت چند روز تا نهایت یک هفته صورت بپذیرد. بدین منظور ابتدا باید چربی زائد روی پوست بینی با استفاده از آب ولرم و صابون از بین برود و سپس چسب برداشته شود.

اقدامات بعد از جراحی بینی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران7- شستشو بینی بعد از انجام جراحی بینی

نحوه شست و شوی بینی بعد از انجام عمل  جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بیمار می‌تواند با استفاده یک پنبه آغشته شده به آب‌اکسیژنه  بخش خارجی بینی خود را پاک نماید. با برداشته شدن چسب بینی، بایستی بینی در بازه‌های زمانی دو روزه تمیز شود، هدف از انجام این کار از بین بردن چربی‌های به وجود آمده توسط غده‌های پوستی است. تمیز کردن این چربی باید با دقت بسیار زیادی همراه باشد و به آهستگی صورت بپذیرد تا از تغییر حالت بینی جلوگیری شود. اگر چربی‌های فوق از بین نروند مهم‌ترین پیامد، افزایش زمان تورم بینی است.

زمانی که راه بینی به دلایلی همچون تجمع مخاط یا خون بسته شده باشد و فرد الزاماً از طریق دهان نفس بکشد، استفاده از اسپری سرم‌شور (سالین) بسیار کارآمد است زیرا رطوبت را در داخل بینی نگه می‌دارد. جراحان بینی به بیماران خود گوش‌زد می‌کنند که از این اسپری یک هفته بعد از عمل تا زمان بهبودی کامل استفاده نمایند.

چگونه تب بعد از جراحی از بین می‌رود؟

بعد از انجام جراحی بینی، دمای بدن به طور طبیعی حدود 5 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد زیرا در اثر جراحی آب بدن کم می‌شود. با گذشت زمان کوتاهی این افزایش دما به تدریج از بین رفته و دمای بدن به حالت طبیعی برمی‌گردد . با این حال در صورت تداوم تب مذکور باید آن را جدی گرفت و به برای درمان به پزشک مراجعه نمود.

توصیه‌های کلی پس از جراحی بینی

علاوه بر موارد مذکور، دانستن نکات دیگر هم برای انجام صحیح مراقب بعد از جراحی بینی الزامی است. برخی از این نکات عبارت‌اند از:

– استفاده از مسواک نرم

– استفاده از چند بالش روی هم برای خوابیدن

– پرهیز از سفرهای هوایی در هفته‌های ابتدایی بعد از عمل

– مصرف نکردن الکل زیرا الکل باعث باز شدن رگ‌های بینی و بالا رفتن احتمال خون‌ریزی می‌گردد.

– پرهیز از خوردن نمک

– اجتناب از برداشتن اشیای سنگین در هفته‌های اول بعد از جراحی

– خودداری از پایین انداختن سر در هفته‌های ابتدایی پس از جراحی

– پرهیز از تکلم و خندیدن زیاد در هفته‌های ابتدایی بعد از جراحی

– اجتناب از تخلیه مخاط بینی با فین کردن و اعمال فشار به بینی

– پرهیز از انجام عطسه و سرفه با دهان باز

– خودداری از استفاده از عینک طبی یا آفتابی به مدت دو ماه ( افراد عینکی می‌توانند از لنز در این دو ماه استفاده نمایند)

مهم‌ترین اقدامات بعد از جراحی بینی - مطب دکتر عالیان در تهرانسخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مهم‌ترین اقدامات بعد از جراحی بینی و اهمیت رعایت این نکات بیشتر آشنا کنیم. دکتر علیرضا عالیان متخصص گوش، حلق و بینی در شهر تهران با سال‌ها تجربه در زمینه جراحی بینی می‌توانند به شما مشاوره‌های ارزشمندی را ارائه دهند. برای رزرو وقت معاینه با مطب ایشان در تماس باشید.