شستشوی بینی بعد از عمل باید چگونه انجام شود؟

روش شستشوی بینی بعد از عمل - مطب دکتر عالیان در تهران

یکی از مهم‌ترین اقدام‌های بعد از عمل جراحی بینی، شستشوی بینی بعد از عمل است. بیمار پس از جراحی باید به خوبی بتواند بینی خود را شستشو دهد. انجام روش صحیح شستشوی بینی بسیار حائز اهمیت است. چرا باید بعد از عمل بینی شستشو داده شود؟ آیا شستشوی بینی لازم است؟ فایده شستشو بعد از عمل چیست؟ پاسخ به این سؤالات برای هر کسی که قرار است، جراحی بینی انجام دهد یا در دوره نقاهت جراحی بینی به سر می‌برد حیاتی است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی این قبیل سوالات و پاسخ آن‌ها بپردازیم.

دلایل نیاز به شستشوی بینی بعد از عمل

معمولاً بعد از انجام جراحی بینی مقداری از چرک‌ها و خون‌‌های لخته شده حاصل از عمل، در بینی وجود خواهد داشت. اگر این خون‌ها و چرک‌ها به موقع تمیز و تخلیه نشوند، در بینی انباشته شده و این مسئله می‌تواند باعث گرفتگی بینی شود. بعد از عمل بینی باید به طور مرتب بینی شستشو داده شود تا عفونت‌ها و خونریزی‌های جدیدی به وجود نیاید. در غیر این‌صورت تنفس فرد به شدت سخت خواهد شد و در شرایط حاد فرد امکان تنفس برایش غیرممکن می‌شود.

شستشوی بینی بعد از عمل - مطب دکتر عالیان در تهرانعفونت‌های انباشته شده در بینی باعث بوی بدی در هنگام تنفس می‌شود که در صورت رفع نکردن آن، بیماری‌های مختلفی در پی خواهد شد. عدم شستشوی بینی می‌تواند باعث ایجاد درد در بینی شود. شما بعد از جراحی بینی، دستورالعملی برای شستن بینی دریافت خواهید کرد که تمام مراحل و اقدامات برای شما به صورت کامل توضیح داده شده است.

 روش شستن بینی

در اولین قدم سعی کنید در هفته اول و دوم بعد از عمل به هیچ عنوان بینی را شستشو ندهید. بعد از این مدت می‌توانید گوش پاک‌کن را با سرم نمکی مرطوب کنید و سپس به آرامی اقدام به پاک کردن بینی خود کنید. هنگام استفاده از گوش پاک‌کن مراقب باشید که آن را تا انتها در بینی خود فرو نکنید، چرا که باعث ایجاد آسیب در بینی خواهد شد.

شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه جراحی بینی استخوانی، جراحی بینی به روش بسته و نحوه چسب زدن بینی را در وب‌سایت دکتر عالیان مطالعه کنید.

نکات مهم و ضروری درباره شستن بینی بعد از عمل

– از دست به هیچ عنوان برای خارج کردن خون‌های خشک شده در بینی استفاده نشود.

– به هیچ وجه فین نکنید، زیرا در اثر فشار وارد شده به بینی هنگام فین، احتمال آسیب‌دیدگی در بینی نیز وجود دارد.

– در جراحی سپتوپلاستی از 4 الی 6 هفته بعد از عمل، اقدام به شستن بینی کنید.

– حتماً از پزشک جراح خود درباره شروع دوره شستشوی بینی سوال کنید تا تاریخ دقیق را به شما اعلام کند.

– برخی جراحان برای لخته‌های سفت که روی بخیه‌های زخم ایجاد شده است و امکان کندن آن‌ها به روش معمولی وجود ندارد، از محلول پراکسید هیدروژن استفاده می‌کنند. لازم است بدانید این محلول باید رقیق شده باشد.

– به دلیل استرس بالا در روز‌های اول شستشو و ترس از خونریزی بینی می‌توانید در روز‌های اول به پزشک مراجعه کنید تا عمل شستشو را برای شما انجام دهد.

راه‎های شستشوی بینی بعد از عمل - مطب دکتر عالیان در تهرانبرای شستشو از اسپری یا قطره چکان استفاده کنیم؟

همان طور که در بالا بیان شد به صورت معمول عمل شستشوی بینی یک الی دو هفته بعد از عمل انجام می‌شود. این عمل شستشو در هفته‌های ابتدایی به وسیله قطره چکان، سرنگ یا اسپری انجام می‌شود. استفاده از سرم شستشو باعث کاهش ورم داخلی بینی می‌شود. خالی شدن بینی از این مخاط باعث بهبود تنفس و کاهش درد ناشی از وجود مخاط در بینی می‌شود. محلول شستشو بینی سدیم کلراید 0/9 بهترین انتخاب برای شستن بینی بعد از عمل می‌باشد. شستن بینی بعد از عمل از مهم‌ترین مواردی است که فرد باید انجام دهد. عمل شستشو باید در طول روز چندین بار (بسته به توصیه پزشک تعداد دفعات می‌تواند متفاوت باشد) انجام شود.

روش ساخت سرم نمکی (مایع شستشوی بینی) در خانه

روش ساخت سرم نمکی بسیار ساده و آسان است. یک قاشق چای‌خوری نمک را به همراه یک لیوان آب بجوشانید. بعد از این‌که نمک در آب حل شد، کمی صبر کنید تا محلول سرد شود حالا می‌توانید از این محلول خانگی استفاده کنید و بینی خود را بشویید.

روش شستن بینی به چه صورت است؟

شما برای شستشوی بینی می‌توانید از محلول خانگی توضیح داده شده در بالا یا وسایل مختلف موجود در داروخانه استفاده کنید. ابتدا یک سرنگ 10 سی‌سی از داروخانه تهیه نمایید. سوزن را از سر سرنگ جدا کنید، سرنگ را در داخل بینی خود به آرامی فرو کنید و به آرامی محلول را در داخل بینی وارد کنید. وارد شدن محلول به حلق مشکلی ایجاد نمی‌کند.

توجه داشته باشید که منظور از شستن بینی وارد کردن محلول در یک سوراخ بینی و خارج شدن محلول از سوراخ دیگر نیست. اگر مقداری از این محلول در بینی شما باقی ماند می‌توانید با فین کردن به آرامی اقدام به خارج کردن آن کنید. از هر وسیله‌ای که برای شستشو استفاده می‌کنید پس از استفاده آن را به طور کامل شستشو دهید و کامل خشک کنید. انجام دادن مراحل بالا به صورت دوره‌ای و منظم می‌تواند بهبود شما را تسریع بخشد. از پماد‌های آنتی‌بیوتیک برای کاهش احتمال عفونت زخم استفاده می‌شود بنابراین از این پماد‌ها برای نرم کردن و از بین بردن مخاط بینی استفاده نکنید.

شستشوی بینی بعد از عمل - مطب دکتر عالیان در شهر تهراندر چه مواردی نباید اقدام به شستن بینی کنیم؟

در برخی مواقع نیاز است که ما خودمان اقدام به شستن بینی نکنیم و به پزشک یا پرستاران مراجعه کنیم تا این عمل را آن‌ها انجام دهند.

– اگر لخته‌های داخل بینی زیاد است و امکان خارج ساختن این لخته‌ها برای شما دشوار است.

– اگر هنگام شستن بینی مقدار زیادی خون از بینی خارج شد، حتما به پزشک معالج مراجعه کرده و او را در جریان بگذارید.

– اگر احساس درد شدید در بینی دارد و این درد روز به روز افزایش می‌یابد.

– اگر به هر دلیلی امکان شستن بینی توسط خودتان فراهم نیست می‌توانید به پزشک مراجعه نمایید و از او بخواهید که عمل شستشو را به شما آموزش دهد.