جراحی بینی ترمیمی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی بینی ترمیمی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

جراحی بینی ترمیمی ، به عنوان جراحی بینی ثانویه نیز شناخته می‌شود. معمولا ممکن است بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، شکل بینی بنا به هر دلایلی دلخواه بیمار نباشد. حتی ممکن است آسیب دیدگی بینی به حدی باشد که نیاز فرد را برای جراحی‌های ثانویه تشدید کند. جراحی بینی ترمیمی باید توسط بهترین متخصص جراحی زیبایی انجام گیرد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

جراحی بینی ترمیمی چیست؟

اصطلاح رینوپلاستی به عمل جراحی پلاستیک بینی گفته می‌شود که اغلب توسط افراد به عنوان جراحی زیبایی بینی شناخته می‌شود. عمل جراحی بینی ترمیمی اصلاح جراحی بینی قبلی است که برای تغییر فرم و یا عملکرد بینی بعد از جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود.

شکل‌دهی، زیبایی بینی و بازسازی ثانویه بینی، پس از انجام اولین جراحی بینی از جمله کاربردهای این عمل است. این عمل برای افرادی مناسب است که در عمل جراحی اولیه مشکل‌شان به طور صحیح درمان نشده و یا بعد از عمل اولیه بدتر شده‌است. همچنین رینوپلاستی ثانویه به عنوان “رینوپلاستی تجدیدنظر” نیز شناخته می‌شود.

انجام رینوپلاستی توسط یک پزشک خوب می‌تواند از نیاز پیدا کردن بیمار به انجام عمل ترمیمی بینی جلوگیری کند. دکتر عالیان در تهران از بهترین متخصصان در این زمینه است. در مطب ایشان خدمات دیگری از جمله برداشتن قوز بینی، جراحی بینی گوشتی و… نیز ارائه می‌شود.

چه کسانی به عمل جراحی ترمیمی نیاز دارند؟

جراحی بینی ترمیمی چیست - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

اغلب بیمارانی که برای انجام عمل ترمیمی به پزشک مراجعه می‌کنند از عدم تقارن بینی و همچنین مشکلات تنفسی گلایه می‌کنند. همچنین باید این نکته را در نظر داشت که حداقل یک سال باید از عمل اولیه گذشته باشد تا پزشک بتواند تصمیم درست را برای انجام عمل ترمیمی بینی بگیرد و همچنین عوارض و مشکلات عمل قبلی به وضوح نمایان شده باشد.

چرا باید برای انجام جراحی ترمیمی بینی یک سال صبر کرد؟

در جراحی زیبایی بینی، پزشک جراح بر روی اسکلت بینی تغییراتی را ایجاد می‌کند تا فرم بینی به شکل دلخواه و مطلوبی برسد. برای انجام این تغییرات پزشک باید پوست بینی بیمار را از اسکلت استخوانی آن جدا کند. پس از اعمال تغییرات مورد نظر جراح دوباره پوست را بر روی اسکلت بینی قرار داده و بخیه می‌زند. از این رو حداقل 1 سال زمان می‌برد تا پوست بینی به اسکلت آن متصل شده و بینی به طور کامل ترمیم یابد.

جراحی زیبایی بینی ثانویه اغلب بسیار پیچیده‌تر از جراحی زیبایی بینی اولیه است. اولین جراحی زیبایی بینی همیشه بهترین زمان برای پرداختن به کلیه موارد زیبایی و کاربردی بینی است اما با استفاده مناسب از تکنیک های پیشرفته توسط یک متخصص جراحی زیبایی بینی،جراحی‌های ثانویه نیز می‌تواند موفقیت آمیز باشند.

 اکثر جراحانی که در جراحی زیبایی بینی تخصص دارند، تجربه لازم را در مورد جراحی های تجسمی پیچیده‌تر نیز دارند و می‌توانند نگرانی‌های بیمار را برطرف کنند. البته، مانند رینوپلاستی اولیه، انتظارات و اهداف شما از انجام این عمل نیز باید با جراح به طور مناسب و کامل مطرح شود. عکس‌هایی از ظاهر بینی شما قبل از عمل اولیه و سوابق پزشکی شما برای انجام این عمل می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

معایب جراحی بینی ترمیمی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

برخی از عواملی که باعث می‌شود افراد تمایل به انجام جراحی ترمیمی بینی داشته باشند عبارتند از:

  • انسداد راه هوایی بینی
  • فروپاشی غضروف یا استخوانهای بینی
  • ظاهر نامناسب بعد از عمل زیبایی
  • عدم تقارن
  • کاهش بیش از حد یا ناکافی ارتفاع پشتی (ارتفاع پل / برآمدگی)
  • شکل ناقص
  •  بیش از حد تنگ شدن نوک بینی
  • زخم‌های بیش از حد داخلی و خارجی (بافت زخم ضخیم)

چند نکته درباره جراحی ترمیمی

همانطور که بیان شد جراحی‌های ثانویه‌ی بینی هر بار پیچیده‌تر از دفعه قبل می‌شوند. از این رو سعی کنید در خواسته‌های خود از این عمل جراحی، معقولانه تصمیم بگیرید. گاهی استخوان و غضروف بینی افراد در عمل‌های قبلی به قدری نارک و شکننده شده‌اند که تحمل انجام یک عمل دیگر را ندارد. در اینصورت باید از انجام عمل صرف نظر کرده و یا مدت زمان بیشتری را صبر کنید تا بافت بینیتان آمادگی لازم را برای یک عمل جراحی دیگر به دست آورد. همچنین افرادی که به انجام عمل‌های ثانویه علاقه دارند، نباید بافت زخیمی در بینیشان وجود داشته باشد و یا مقدار آن بسیار کم باشد.

جراحی ترمیمی بینی چگونه انجام می‌شود؟

تغییرات لازم در عمل بینی ترمیمی به دو روش “بسته” یا “باز” ​​انجام می‌شود. به طور معمول، اگر تغییرات ساختاری اساسی مورد نیاز باشد، ممکن است رویکرد باز ترجیح داده شود. اصلاحات جزئی  را می‌توان با روش “بسته” انجام داد رینوپلاستی بسته وقتی انجام می‌شود که فقط برش داخلی  برای دسترسی به ساختارهای بینی نیاز باشد.

نکات جراحی بینی ترمیمی - مطب دکتر عالیان در شهر تهران

رینوپلاستی باز با اضافه کردن برش در پوست بین دو سوراخ بینی به منظور بلند کردن پوست بینی برای دستکاری مستقیم بینی انجام می‌شود. تصمیم به استفاده از روش بسته یا باز در جراحی زیبایی بینی بر اساس تشخیص جراح است و هر تکنیک دارای امتیازهای مثبت و منفی است.

پیوند غضروف (بخش‌هایی از غضروف از ناحیه سپتوم، گوش یا دنده) اغلب برای تحقق اهداف زیبایی و عملکردی در جراحی بینی ترمیمی ضروری است. در روش جراحی اولیه بخش زیادی از غضروف بینی تخلیه می‌شود. عدم وجود غضروف سپتوم شایع‌ترین نشانه نیاز به منابع غضروف گوش یا دنده برای پیوند است. این بخش‌های غضروفی به قطعات ساختاری و شکل‌دهنده برای استفاده در بینی تبدیل می‌شوند. پزشک متخصص بهترین روش جراحی ترمیمی را با توجه به نیازهایتان برای شما انتخاب می‌کند تا مشکلات شما رفع شود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مراقبت های بعد از عمل در  جراحی ثانویه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

نتیجه‌گیری

در جراحی بینی ترمیمی نیز مانند رینوپلاستی اولیه، احتمال خطا وجود دارد و بسیار مهم است که به دنبال یک متخصص جراحی زیبایی بینی باشید که ماهر باشد و در تکنیک‌های ثانویه تجربه گسترده‌ای داشته باشد. به منظور کاهش میزان بازنگری‌های بیشتر و حصول نتیجه موفقیت آمیز، بهتر است به دنبال جراح پلاستیکی باشید که در جراحی زیبایی بینی و رینوپلاستی ثانویه تخصص داشته باشد. دکتر عالیان با انتخاب جدیدترین روش‌های جراحی  ترمیمی به شما در این زمینه کمک خواهند کرد.