جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

معایب جراحی زیبایی گوش - مطب دکتر عالیان در تهران

بسیاری از افراد از ظاهر گوش‌های خود ناراضی هستند و معتقدند که زیبایی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. در گذشته، هیچ درمانی برای گوش‌های برجسته، بزرگ و بد شکل وجود نداشت. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، این مشکل نیز به راحتی قابل حل است. عمل جراحی زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی، یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود که اتفاقا عوارض کم و دوره بهبودی سریعی نیز دارد. در ادامه به توضیح این جراحی و شرایط آن می‌پردازیم. اگر شما نیز متقاضی جراحی زیبایی گوش هستید، تا انتهای این مطلب با وب‌سایت دکتر عالیان همراه شوید.

جراحی زیبایی گوش چیست و به چه منظور انجام می‌گیرد؟

جراحی زیبایی گوش، روشی است که در آن شکل، اندازه و مکان قرارگیری گوش اصلاح می‌شود. این عمل بر روی گوش تمامی افراد از سن 6 سلگی به بعد قابل انجام است. چرا که رشد گوش‌ها تا 5 سالگی کامل می‌شود. این جراحی به منظور اصلاح ظاهر گوش و مشکلات مادرزادی و یا مشکلاتی که در طی حوادث ایجاد شده‌اند انجام می‌گیرد. این جراحی برای موارد زیر می‌تواند بسیار مواثر واقع شود:

 • افرادی که به‌طور مادرزادی لاله گوش آن‌ها رشد نکرده است.
 • گوش‌هایی که نسبت به هم نامتقارن هستند.
 • افرادی که فاصله لاله گوش و جمجمه آن‌ها بیش از حد است و گوش‌ها خیلی برجسته دیده می‌شوند.
 • گوش‌های خیلی بزرگ که نسبت به سر، اندازه مناسبی ندارند.
 • افرادی که در اثر حوادث قسمتی از گوش خود را از دست داده‌اند و یا شکل گوش آن‌ها تغییر کرده است.

جراحی زیبایی گوش - مطب دکتر عالیان در تهراناقداماتی که قبل جراحی زیبایی گوش باید انجام دهید.

در این جراحی برای آمادگی قبل از عمل، با توجه به سوابق پزشکی بیمار و معاینات انجام شده، پزشک توصیه‌هایی به بیمار خواهد کرد که باید به تک تک ‌آن‌ها توجه کند. همچنین ممکن است انجام آزمایشاتی را نیز در دستور کار قرار دهد. اما به‌طور کلی اقداماتی که باید قبل از عمل انجام گیرد، شامل موارد زیر می‌شود:

 • تا روز قبل از عمل از پوست خود به خوبی مراقبت کنید.
 • تمامی آزمایشات گفته شده را انجام دهید.
 • سوابق حساسیت، بیماری‌ها و همچنین داروهای مصرفی خود را به پزشک جراح اطلاع دهید.
 • حداقل شش هفته قبل از عمل، از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • در بیمارانی که قرار است تحت بیهوشی قرار گیرند، نباید از شب قبل از جراحی، غذا مصرف کنند.
 • قبل از عمل هیچ گونه ویتامین، مکمل و یا قرص آسپرینی استفاده نکنید. چرا که به رقیق شدن خون و در نتیجه خونریزی هنگام عمل منجر می‌شود.

عمل جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می‌گیرد؟

در این عمل با توجه به سن و وضعیت بیمار یکی از روش‌های بیهوشی عمومی، نیمه بیهوشی و بی‌حسی موضعی انجام خواهد گرفت. سپس پزشک در محلی از گوش که مشکل دارد، اقدام به ایجاد برش می‌کند. این برش ممکن است با توجه به مشکل، پشت گوش و یا داخل چین‌های لاله گوش ایجاد شود. طی عمل، جراح قسمت اضافی غضروف و پوست را برداشته و با بخیه‌های داخلی، غضروف‌ها را به هم متصل می‌کند. و اگر در جایی از گوش، نیاز به پیوند غضروف گوش باشد، غضروف اضافی را به آن قسمت پیوند زده و سپس با بخیه‌های نهایی برش‌ها را می‌بندد. در مطب دکتر عالیان علاوه بر انجام این عمل جراحی خدمات دیگری از جمله لیفت بینی و جراحی بینی به روش بسته و … نیز ارائه می‌شود.

جراحی زیبایی گوش - مطب دکتر عالیان در شهر تهراندوره بهبودی و مراقبت‌های بعد از جراحی

به گفته دکتر عالیان، بعد از عمل جراحی زیبایی گوش، بیمار پس از حدود 5 ساعت می‌تواند به خانه بازگردد اما کودکان، به احتمال زیاد باید یک شب در بیمارستان بستری شوند. اگر می‌خواهید دوره بهبودی خود را سریع پیش ببرید، تمامی اقداماتی که در ادامه اشاره می‌کنیم را انجام دهید.

 1. پانسمانی که پزشک انجام داده است را تا 5 روز نگهدارید.
 2. محل زخم را شستشو دهید و بهداشت آن را رعایت کنید.
 3. کرم‌های آنتی بیوتیک تجویز پزشک را مرتب استفاده کنید.
 4. بعد از برداشتن پانسمان، حدود یک هفته حتما هدبند خود را ببندید.
 5. تا دو هفته بعد از این جراحی، سعی کنید به پشت بخوابید، تا فشار روی گوشتان نیافتد.
 6. جای بخیه‌ها را نخارانید.

اگر تمامی مواد گفته شده را رعایت کنید بی‌شک مشکلی برایتان به وجود نخواهد آمد و دوره بهبودی سریعی خواهید داشت. در نظر داشته باشید که قرمزی و ورم محل جراحی، تا دو هفته طبیعی است و حدود دو ماه طول می‌کشد تا به طور کامل برطرف شوند پس نگران آن نباشید. اگر بعد از خواندن این مطلب تصمیمتان نسبت به این عمل جراحی همچنان باقی است، می‌توانید با شماره مطب دکتر عالیان در تهران، تماس حاصل کنید و یا برای دریافت مشاوره و معاینه اولیه به مطب ایشان در تهران مراجعه نمایید.

عمل جراحی زیبایی گوش چه مدت طول می‌کشد و تاثیر آن تا چه زمانی باقی خواهد ماند؟

مدت زمان انجام این عمل جراحی، بستگی به آن دارد که در این عمل قرار  است چه مشکلاتی بر طرف شوند. اما به طور معمول مدت زمان عمل اتوپلاستی بین 1 تا 2 ساعت می‌باشد. اما این زمان ارزش آن را دارد تا فرد پس از عمل به شکلی دلخواه از فرم گوش و ظاهر خود برسد. همچنین اگر فرد پس از جراحی مراقبت‌های لازم را رعایت کند اثر آن مادام العمر خواهد بود. اما گاهی برخی از افراد به دلیل سهل انگاری دچار حوادثی مانند تصادف، ضربه ناگهانی و… می‌شوند و ممکن است فرم گوش آن‌ها دوباره تغییر کرده و نیاز به یک جراحی دیگر داشته باشند.

روش جراحی زیبایی گوش - مطب دکتر عالیان در تهرانقیمت عمل اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش از جمله عمل‌های جراحی بسیار حساس است و یک اشتباه کوچک می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای سیستم شنوایی فرد ایجاد کند. از این رو مراجعه به یک پزشک متخصص در این زمینه اهمیت بالایی دارد. قیمت این نوع جراحی نیز به عوامل گوناگونی مانند دستمرد جراح، هزینه بیمارستان، هزینه بیهوشی یا بی‌حسی و… بستگی دارد. بدیهی است که هر یک از این هزینه‌ها بسته به شهر و موقعیت جغرافیایی قابل تغییر هستند. به عنوان مثال در تهران با توجه به وجود امکانات بیشتر، هزینه‌های عمل جراحی از سایر شهرها گران‌تر خواهد بود.