آموزش کامل نحوه چسب زدن بینی پس از عمل جراحی

نحوه چسب زدن بینی - مطب دکتر عالیان در تهران

در ایران افراد زیادی هستند که به عمل جراحی بینی به عنوان یک عمل زیبایی روی می‌آورند، که به دلایل مختلفی عمل جراحی بینی برخی از این افراد با شکست مواجه می‌شود. از دلایلی که می‌توان برای این امر ناخوشایند در نظر گرفت، بی توجهی کردن به مراقبت‌های پس از عمل جراحی بینی می‌باشد که می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد. در این مقاله از سایت دکتر عالیان در تهران قصد داریم تا به شما آموزش کامل نحوه چسب زدن بینی پس از عمل جراحی را دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید تا آگاهی بیشتری از مراقبت‌های پس از عمل بینی به‌دست آورید.

در کشور ما زنان و مردان بسیاری برای زیباسازی صورت خود از شایع ترین جراحی‌های پلاستیک یعنی عمل زیبایی بینی استفاده می‌کنند. اگر این عمل به شکل درستی صورت بگیرد، علاوه بر زیبایی، موجب رفع بسیاری از اختلالات شایع بینی فرد می‌شود. گاها این ترس برای افراد وجود دارد که پس از عمل جراحی چه بر سر بینی آن‌ها خواهد آمد؟ که این یک ترس و نگرانی کاملا طبیعی است و البته خطرساز. چرا که اگر بدون آگاهی این عمل صورت بپذیرد، حساس‌‌ترین نقطه بدن انسان را که تنفس فرد وابسته به آن است به خطر می‌افتد.

 از آنجایی که در جراحی بینی، پوست از روی استخوان‌ها برداشته می‌شود و پس از جراحی اسکلت و غضروف بینی‌، پوست برداشته شده با بخیه سر جای خود قرار داده می‌شود، نیاز است تا جهت رفع تورم‌های ایجاد شده پس از عمل، از چسب بینی استفاده شود. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما را با نحوه چسب زدن بینی و کاربرد آن پس از عمل جراحی بینی آشنا کنیم.

چرا پس از عمل بینی ، باید از چسب بینی استفاده کرد؟

نحوه چسب زدن بینی چیست - مطب دکتر عالیان در تهران

اهمیت مراقبت‌های پس از جراحی بینی شاید بر کمتر کسی پوشیده باشد. اما با این وجود در این میان بی توجهی‌هایی توسط خود فرد بیمار پس از جراحی صورت می‌پذیرد. در جراحی بینی پزشکان جهت دستکاری بافت‌های زیرین بینی، ناچار به برداشتن پوست آن برای عمل جراحی می‌شوند. این پوست پس از عمل، با بخیه مجددا بر سر جای خود قرار داده می‌شود. پس از انجام این کار یک تورم بین پوست و بافت غضروفی بینی که لایه زیرین پوست می‌باشد ایجاد می‌شود، که این تورم با توجه به حجم زخم‌های ایجاد شده پس از عمل می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد.

اهمیت نحوه چسب زدن بینی را به عنوان یک مراقبت پس از عمل جراحی، صرفا به خاطر این نیست که در تغییر شکل و یا بهتر شدن فرم بینی در دراز مدت تاثیری برای شما داشته باشد. بلکه استفاده از چسب، به کاهش تورم بینی در تمامی نقاط به صورت یکسان کمک می‌کند. البته در صورتی که به طور صحیح  و در مدت زمان مشخصی از آن استفاده شود. به طور کلی می‌توانیم بگوییم چسب زدن بینی موجب می‌شود تا بافت و پوست بینی سریع‌تر به هم متصل شوند.

توجه داشته باشید که محکم بستن چسب بر روی بینی نه تنها نمی‌تواند تاثیر مثبتی در کاهش تورم بینی شما داشته باشد بلکه می‌تواند به سرعت موجب افزایش تورم بر روی بینی شما شود. علاوه بر چسب‌ زدن بینی می‌توانید به کمک کمپرس یخ( البته به‌طور غیر مستقیم)، تغذیه مناسب، پیاده‌روی و اسپیلنت بینی تا حد زیادی تورم بینی خود را کاهش دهید.

مدت زمان چسب زدن بینی پس از عمل جراحی بینی

نحوه چسب زدن بینی چگونه است - مطب دکتر عالیان در تهران

همانطور که گفته شد از چسب در جهت کاهش تورم بینی پس از عمل جراحی استفاده می‌شود. سه هفته متوالی استفاده از چسب برای فرد بیمار در نظر گرفته شده است تا تورم بینی به طور کامل برطرف شود. اما افرادی که نگران وارد شدن ضربه به هر دلیلی به بینی خود هستند می‌توانند چسب زدن را به مدت دو ماه نیز ادامه دهند تا به عنوان یک اخطار، دیگران را متوجه حساسیت بینی خود در طول این مدت مشخص شده کنند. البته این مدت زمان می‌تواند با توجه ضخیم بودن پوست بینی بیمار افزایش پیدا کند و یا در برخی از موارد کاهش یابد

نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار

معمولا نحوه چسب زدن بینی توسط پزشک جراح تعیین می‌شود و شما بهتر است از روشی که پزشکتان بر آن تاکید دارد استفاده کنید. اما برای اینکه با معمول‌ترین این روش‌ها آشنا شوید، در این مطلب با ذکر نکاتی ضروری، نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار را برای شما شرح می‌دهیم.

  • در مرحله اول، پیش از چسب زدن بینی، از آب و صابون برای شست و شوی بینی خود استفاده کنید و سپس روی آن را با پنبه‌ای آغشته به الکل به آرامی تمیز کنید. در این مرحله تا خشک شدن پوستتان هیچ عمل دیگری انجام ندهید.
  • در مرحله دوم، طول بینی خود را در نظر بگیرید و سپس دو برابر آن را چسب کاغذی برش بزنید و آن را به شکل u، به طوری که روی سوراخ‌های بینی‌تان قرار نگیرد، بر روی بینی‌تان بچسبانید.
  • در مرحله سوم 4 قطعه چسب کاغذی به صورت عرضی برش داده و بر روی بینی خود از بالا تا پایین به طوری که لبه چسب‌ها بر روی همدیگر قرار بگیرند، بچسبانید.

زمان تعویض چسب بینی

پس از طی کردن مراحل گفته شده، مهم‌ترین مسئله زمان تعویض چسب می‌باشد. مدت زمان نگه داشتن چسب بر روی پوست برای افراد با پوست خشک و چرب یکسان نیست. افرادی که پوست خشک دارند نیازی به تعویض روزانه این چسب ندارند. اما تعویض روزانه برای افرادی با پوست چرب ضروری می‌باشد.

اهمیت نحوه چسب زدن بینی - مطب دکتر عالیان در تهران

توجه داشته باشد که برداشتن چسب به طور ناگهانی موجب می‌شود تا پوست شما کشیده شود و برایتان بسیار خطرناک است. پس زمانی که تصمیم گرفتید چسب را از روی بینی‌تان بردارید، زیر دوش آب گرم بروید، سپس بعد از خیس شدن چسب، آن را به آرامی از روی پوستتان بردارید. از زمان برداشتن چسب تا زدن چسب بعدی به پوستتان اجازه دهید تا کمی هوا بخورد و سپس چسب بعدی را بر روی بینی‌تان بزنید.

در مطب دکتر عالیان در تهران به منظور زیباسازی بینی اقدامات دیگری مانند لیفت بینی، جراحی بینی با لیزر و… نیز انجام می‌شود.

سخن پایانی

از آنجایی که انجام عمل بینی در بین زنان و مردان کشورمان بسیار رواج پیدا کرده است و اکثر آن‌ها برای زیباسازی صورت‌شان دست به این عمل می‌زنند، روز به روز بر نگرانی‌های پزشکان در این زمینه افزوده می‌شود. چرا که مردم در این صورت فکر می‌کنند که به دلیل حجم بالای این عمل‌ها دیگر خطر و مانعی بر سر راهشان نمی‌باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا شما را با نحوه چسب زدن بینی که از مهم‌ترین اقدامات پس از عمل جراحی بینی برای حفظ سلامت بینی و کاهش تورم آن می‌باشد، آشنا کنیم.

در ادامه توصیه می‌کنیم که در هر کاری پیش از برداشتن کوچک‌ترین قدم سعی کنید که آگاهی خود را نسبت به آن کار افزایش دهید تا در طول مسیر با هیچ گونه مشکلی روبه‌رو نشوید.