استفاده از عمل جراحی بینی با لیزر در چه مواردی کاربرد دارد؟

جراحی بینی با لیزر

پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی در دنیای امروز موجب شده است، استفاده از لیزر در زمینه‌های بسیاری ازجمله انجام عمل‌های زیبایی گسترش یابد. یکی از این عمل‌های زیبایی، جراحی بینی با لیزر است.

این نوع جراحی، یکی از جدیدترین روش‌های جراحی زیبایی بینی در تهران به شمار می‌رود. در این مطلب قصد داریم به بررسی کاربردهای آن و این‌که چه افرادی کاندیدای مناسب انجام این عمل هستند بپردازیم.

جراحی بینی با لیزر چیست؟

عمل جراحی بینی، یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی در تهران است. این عمل جراحی در بسیاری از موارد باهدف اصلاح ظاهربینی فرد و زیبایی انجام می‌شود، اما در برخی موارد نیز از این نوع عمل برای اصلاح ساختار بینی در زمانی که فرد دچار شکستگی بینی شده و یا به دلیل سرطان یا عوامل دیگر دچار مشکلات ساختاری در ناحیه بینی شده است، استفاده می‌گردد.

عمل جراحی بینی با لیزر درواقع یک تکنیک انجام عمل جراحی بینی است، که تنها در موارد خاصی کاربرد دارد و نمی‌تواند در فرم دهی به بینی‌های گوشتی و استخوانی مؤثر باشد. در این شیوه، پزشک با استفاده از لیزر CO2 تنها قادر به ایجاد تغییرات جزئی روی بینی فرد، مانند از بین بردن ضخامت پوست روی بینی است.

در چه مواردی می‌توان از لیزر در جراحی بینی استفاده کرد؟

همان‌طور که می‌دانید امروزه با پیشرفت‌های چشمگیر علم پزشکی، استفاده از لیزر در بسیاری از شاخه‌های پزشکی گسترش‌یافته است.

این شیوه به دلیل دقت بالایی که لیزر نسبت به چاقوی جراحی دارد، در میان مردم محبوبیت فراوانی به دست آورده است، اما متأسفانه استفاده از لیزر درزمینه‌ی جراحی زیبایی بینی هنوز پیشرفت قابل‌توجهی نداشته است.

جراحی بینی با لیزر چگونه است

درواقع انجام عمل جراحی بینی با لیزر امکان‌پذیر نیست، به این دلیل که در جراحی بینی بافت های متعددی همچون پوست، غضروف، استخوان و مخاط درگیر هستند و لیزر توان فعالیت روی تمامی این بافت ها را ندارد.

با این‌ وجود استفاده از لیزر می‌تواند در درمان برخی از مشکلات بینی مؤثر باشد. در ادامه به بیان برخی از مشکلات بینی که با لیزر قابل‌درمان هستند می‌پردازیم.

رینوفیما: رینوفیما یا ضخیم شدن پوست عارضه‌ای است، که براثر آن پوست بینی بیمار بیش‌ازحد رشد نموده و موجب بد شکلی ظاهر بینی فرد می‌گردد.

آکنه روزاسه: آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است، که با ایجاد منافذ روی پوست فرد موجب بروز تعداد زیادی جوش قرمز می‌گردد.

عمل با لیزر برای چه افرادی مناسب است؟

انجام عمل جراحی بینی با لیزر، برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که دچار مشکل انعقاد خون هستند یا دچار مشکل دیابت وابسته به انسولین هستند و یا افرادی که به‌ تازگی برنزه کرده‌اند، به‌هیچ‌عنوان کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل نیستند.

اگر فرد دچار مشکلاتی که در بالا ذکر شده نباشد، این شیوه جراحی برای افرادی که بینی آن‌ها به دلایل مختلفی همچون سرطان یا تصادف شدید فرم خود را ازدست‌داده است می‌تواند یک گزینه‌ی درمانی ایده‌آل باشد. قابل‌ذکر است که نوع پوست فرد نقش بسیار مؤثری در میزان موفقیت این عمل دارد.

جراحی بینی با لیزر و عوارض

عمل جراحی بینی با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

در این شیوه با استفاده از لیزر CO2، به بخش‌هایی از پوست بینی که ضخیم هستند آسیب‌های سطحی وارد می‌شود. در طی فرآیند بهبود، پوست آسیب‌دیده از بین رفته و یک‌لایه پوست سالم با ویژگی‌های ظاهری بهتر جایگزین آن می‌گردد. در انجام این عمل از بی‌حسی موضعی استفاده می‌گردد، به همین جهت این شیوه برای افرادی که بیهوشی کامل برای آن‌ها ریسک بالایی دارد گزینه‌ی بسیار مناسبی است.

آیا عمل جراحی با لیزر صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد؟

به گفته دکتر علیرضا عالیان بهترین جراح بینی در تهران، استفاده از لیزر در جراحی بینی تنها جنبه تبلیغاتی دارد. در انجام یک عمل جراحی بینی اصلاحی، جراح با تراش دادن استخوان‌ها و برش غضروف‌ها در یک قسمت یا تقویت غضروف در قسمت‌های دیگر، اقدام به تغییر شکل و بهبود ساختار غضروفی و استخوانی فرد بیمار می‌کند. این در حالی است که خصوصیات فیزیکی نور لیزر باعث می‌شود، که استفاده از لیزر در این زمینه هیچ کاربردی نداشته باشد. با توجه به آنچه در بالا گفته شد استفاده از لیزر در اصلاح و فرم دهی بینی های گوشتی و استخوانی و همچنین درمان انحرافات بینی هیچ کاربردی ندارد.

چنانچه شما نیز به مشکلاتی همچون رینوفیما، آکنه روزاسه یا بد شکل شدن بینی به علت‌های مختلف دچار هستید، می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر علیرضا عالیان در تهران از مشاوره‌های ایشان در زمینه‌ی بهترین شیوه‌های درمان بهره‌مند گردید.