هر آنچه که باید درباره متخصص گوش، حلق و بینی بدانید!

متخصص گوش، حلق و بینی کیست

شاید برای همه ما اتفاق بیوفتد که دچار مشکلاتی در قسمت‌هایی از صورت و گردن شویم. در این زمان بهترین کار مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی است. اگر به دنبال یک متخصص خوب  در این زمینه هستید و دوست دارید بدانید که یک متخصص خوب در این حوزه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، در این مقاله با ما همراه باشید..

متخصص گوش، حلق و بینی به چه کسی گفته می‌شود؟

دکترای گوش، حلق و بینی یک شاخه از پزشکی است که به تخصص، تشخیص و درمان اختلالات گوش، حلق و بینی مربوط است. این رشته از پزشکی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های پزشکی است؛ زیرا بخش‌‌هایی که متخصصان این رشته به آن‌ها تسلط دارند، شامل راه ‌های تنفسی است که مشکل در آ‌‌‌ن‌ها ممکن است برای انسان مرگبار باشد. این رشته بازار کار مناسبی نیز دارد چون بیماری‌های مورد مطالعه و تشخیص در این حوزه متنوع و زیاد است. این بیماری‌ها طیف وسیعی از بیماری‌های ساده تا حاد را در برمی‌گیرند.

مشکلات و بیماری‌های مورد بررسی و درمان توسط یک متخصص گوش، حلق و بینی شامل مشکلات تنفسی، شنوایی، بویایی، چشایی، درمان پلیپ‌های بینی، ضایعات حنجره، تومورهای سر و گردن و… است. دکتر عالیان در تهران یکی از متخصصین باتجربه در این رشته است که به راحتی و با استفاده از به‌روزترین امکانات مشکلات شما را درمان خواهد کرد.

وظایف متخصص گوش، حلق و بینی

تخصص اصلی این رشته بر سیستم تنفسی انسان است. علاوه بر این، بیماری‌های حنجره، سینوس‌ها و ساختار صورت و گردن نیز از حوزه‌های مورد مطالعه این تخصص می‌باشد. همچنین متخصصان این رشته ممکن است در زمینه درمان گفتاری و شنیداری نیز دوره‌هایی دیده باشند. تخصص گوش در این زمینه شامل موارد کم شنوایی، اختلال ناتوانی در حفظ تعادل، سوت کشیدن گوش و مشکلات حاد گوش داخلی و خارجی است. همچنین مشکلاتی نظیر خرناس کشیدن، آلرژی، اختلالات چشایی نیز در این دسته، طبقه بندی می‌شوند.

مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی کودکان

متخصص گوش، حلق و بینی کودکان

کودکان به فراخور سن خود در دوره‌های رشدشان ممکن است دچار اختلالاتی شوند. ازاین‌رو مشکلات تنفسی، شنوایی و زبان در کودکان ممکن است باعث شود شما به دنبال یک متخصص خوب در این زمینه باشید. در صورت بروز مشکل در این زمینه‌ها ابتدا باید به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

پزشک متخصص کودکان در صورت لزوم شما را به یک متخصص گوش، حلق و بینی مناسب راهنمایی خواهد کرد. اهمیت این مسئله در کودکان بسیار بالا است. زیرا کودکان در سنین رشد بیش از همه به درمان مسائل جدی نیاز دارند.

تخصص گوش، حلق و بینی به چند زیر مجموعه تقسیم می‌شود؟

در ایران برای گرفتن تخصص در این دوره ابتدا باید مدرک پزشکی عمومی گرفته شود. پس از آن برای دریافت مدرک تخصصی با گذراندن دو تا چهار سال فرد می‌تواند در یکی از موارد زیر تخصص کسب کند:

  • فوق تخصص اتولوژی و نورواتولوژی که مخصوص به گوش است
  • فوق تخصص رینولوژی که مربوط به بینی است
  • فوق تخصص لانگولوژی که مربوط به حلق است
  • فوق تخصص جراحی سر و گردن
  • فوق تخصص جراجی اندوسکوپیک سینوس

عمل جراحی بینی و صورت

یکی از وظایف متخصص گوش، حلق و بینی جراحی بینی و صورت است. حساسیت این عمل‌ها به قدری بالا است که یک اشتباه کوچک در آن‌ها ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد. متخصصان گوش، حلق و بینی می‌توانند انواع مشکلات مربوط به آلرژی ، مشکلات لوزه، عفونت لوزه و … به وسیله جراحی درمان کنند.

نتیجه‌گیری

وظایف متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر عالیان یکی از بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی در تهران است که با سال‌ها تجربه وتخصص در این زمینه می‌تواند به شما در حل مشکلات مربوط به صورت و گردن کمک کند. وجود تخصص و تبحر در این رشته بسیار لازم و حیاتی است زیرا اعضای مورد درمان، اعضایی هستند که بروز مشکل در آنان ممکن است جبران ناپذیر باشد.

بنابراین علایم و بروز مشکل در قسمت‌های گوش، حلق و بینی را نادیده نگیرید. اگر مشکلاتی جدی در این نواحی دارید می‌توانید اول به یک پزشک عمومی مراجعه کرده و سپس، در صورت صلاح دید ایشان به یک دکتر متخصص مراجعه کنید. پزشک با بررسی سوابق پزشکی شما و معاینه‌های پیشرفته قادر خواهد بود بیماری شما را شناسایی و درمان کند.